close
close
SK SK

ADAC test zimných pneumatík 2011 – kto sú kandidáti?


01.08.2011

ADAC test zimných pneumatík 2011 – kto sú kandidáti?
28.7.2011


Rokmi sa už sa stalo tradíciou, že celá pneumatikárska brandža netrpezlivo očakáva výsledky ADAC testov. Prostredníctvom internetu sa dnes hocikto dokáže dostať k najčerstvejším informáciám z celého sveta. A tak sa už čím ďalej viac zákazníkov orientuje pri výbere svojich pneumatík podľa výsledkov testov či už výrobcov, motoristických časopisov alebo nezávislých testovacích inštitúcií. Ale prečo sa najviac motoristov orientuje podľa ADAC testu pneumatík?


V čom je lepší ADAC test?

Nemecký autoklub okrem toho, že hodnotí test s nemeckou precíznosťou, používa najdokonalejšiu metodiku, ktorá nám umožňuje získať presnejší obraz o reálnych vlastnostiach pneumatík. Prvý a jeden z najdôležitejších parametrov je ten, že pneumatiky na test získava nákupom z pneuservisov, teda ako bežný zákazník. Týmto vylúčia možnosť aby sa testovali pneumatiky, ktoré výrobca vytuninguje pre účely testu a ktoré sú zložením zmesi a parametrami na hony vzdialené pneumatikám, ktoré dodáva do bežnej obchodnej siete. Žiaľ história nám dáva príklad aj na takéto konanie.
Druhý parameter je ten, že testy sú vykonávané v reálnych podmienkach a nie na simulátore. Je to časovo náročnejšie a neporovnateľne drahšie, ale výsledky sú o to viac vierohodnejšie.  Celý priebeh testu je zaznamenaný a vyhodnotený špičkovou technikou. Vozidlá počas testu vedú automobiloví pretekári, ktorí vedia dať o charakteristikách jednotlivých pneumatikách možno presnejší popis ako prístroje.


Čo môžeme očakávať v roku 2011?

ADAC uplynulý rok testoval dva rozmery: 185/65 R15 a 225/45 R17. V roku 2009 to ešte bol rozmer 205/55 R16, ktorý je pre slovenských vodičov zaujímavejší, ale od vlani už išli o 1“ vyššie. U nás je trend zvyšovania priemeru pneumatík časovo posunutý. Náš tip pre túto sezónu je však štart s menšími a užšími rozmermi napr. 175/65 R14 a 205/55 R16.


ROZMER: 175/65 R14


Horúci kandidáti na stupienok víťazov:

Michelin Alpin A4– ďalšia výnimočná pneumatika od známeho výrobcu. Zaraďujeme ju do najvyššej kategórie, aj keď tušíme, že hodnotenie tohto produktu francúzskeho koncernu na švajčiarskych testovacích dráhach nie je vždy úplne špičkové. Pneumatiky Michelin v posledných rokoch často obsadzujú v ADAC testoch miesto v strede poľa, ale podľa ostatných testov a najmä podľa výnimočne dobrej spätnej väzby od užívateľov je jasné že za normálnych podmienok ide o jednu z TOP tipov zimnej sezóny 2011.  
Continental ContiWinterContact TS800 – aj keď nejde o žiadnu novinku, v uplynulých rokoch sa táto nemecká pneumatiky pravidelne objavovala na stupni víťazov. Nie je dôvod si myslieť, že tento rok to bude inak. Na nemeckých testovacích vozoch podá zrejme táto precízna pneumatika opäť výnimočný výkon.
Bridgestone LM-30 – horúci kandidát na prekvapenie sezóny. Podľa Gumy.eu patrí k špičke v prémiovej triede, napriek tomu, že sa nedostala do testu. ADAC to odôvodnil tým, že sa nedali bežne kúpiť na trhu. Dúfajme, že tento rok sa im už nákup podarí. Ak áno, na špici prémiového segmentu bude horúco.
Goodyear UltraGrip 8 – novinka sezóny 2011. Nahrádza osvedčený dezén UltraGrip 7+, ktorý sa vo väčšine testov umiestnil na prvých troch miestach. Pneumatika prináša mnoho noviniek, nezvyčajných pre tento segment trhu. Je ťažké odhadnúť ako dopadne v tvrdej konkurencii otestovaných dezénov.Zápas v strednej kategórii:
V strednej kategórii sa uplynulé roky striedali jednotlivé modely nasledujúcich značiek: Barum, Semperit, Kumho, Fulda, Hankook, Kléber. V o stupeň nižšej kategórii s pneumatikami menších rozmerov sa sporadicky objavila Sava a Matador. Prekvapivo vysoké výkony pneumatík Kumho a Hankook z minulosti teraz už očakávame akosi automaticky. Darmo, kórejci tvrdo investujú do vývoja a kvality na trhu, kde sa chcú presadiť.


Kategória NEODPORÚČANÉ:

Tím ADAC každoročne zaradí zopár čínskych pneumatík kvôli odstrašeniu aj do tejto kategórie. Obyčajne ide o veľmi podobné pneumatiky s rôznymi názvami, často s negatívnou reklamnou kampaňou v médiách. V tejto kategórii sa objavujú značky ako Double Coin, Goodride, Ling-long, Maxxis.
No podobné nedostatky sa objavili aj u lacných značiek od renomovaných výrobcov pneumatík, ako napríklad u značky Ceat od Pirelli, alebo Tigar od Michelinu, ktorým sa podarilo „vyhorieť“ na švajčiarskej testovacej dráhe.


...Onedlho pokračujeme rozmerom 205/55 R16...