close
close
SK SK

ADAC test leto 2012 : „NO NAME“ PNEUMATIKY MEDZI NAJLEPŠÍMI ZNAČKAMI.


01.03.2012
Tohtoročný letný ADAC test opäť prekvapil.

Neznáme a menej známe značky tentoraz už nie len na smrť vystrašili motoristickú verejnosť, ale získali aj veľmi pozitívne hodnotenia. Medzi veľké mená na stupni víťazov sa prikmotril aj Barum a Apollo.

Ešte stále nie je neskoro pozháňať merač hĺbky dezénu, šubleru či jednoeurovku a vybrať sa na výlet do pivnice či garáže na krátku návštevu oddychujúcej letnej sady pneumatík. Ak je hĺbka dezénu pod 3 mm, čiže ak v mieste dotyku uvidíte žltú časť 1€ mince, neoplatí sa už montovať pneumatiky aj keď je to ešte v zákonnej tolerancii. Jednak z bezpečnostného hľadiska - hlbší dezén lepšie odvedie vodu a jednak aj z ekonomického – každý dotyk servisáka niečo stojí. Ale keď sa už raz odhodláme na výmenu letnej sady a necháme nejakú tú stovečku v pneuservise, nezaškodí pozrieť sa do tabuľky ADAC testu, nech sa nenecháme nahovoriť na značku, na ktorej má predajca najvyššiu maržu :-)
Jasné, dá sa mať výhrady aj voči ADAC testu, ktorý nám tiež nepovie ako sa bude naše nové obutie správať v polovici alebo na sklonku životnosti, ale aspoň nám ako tak napovie ako sa máme rozhodnúť. Najväčším „prúserom“ ADAC testu je, že sem tam opomenie nejakú značku. V tohtoročnom teste menšieho rozmeru: 165/70 R14 budeme napríklad márne hľadať Bridgestone, vo väčšom rozmere 205/55 R16 nenájdeme Michelin. Ktovie prečo... V strednej triede áut je najpoužívanejší rozmer 205/55 R16 s rýchlostným indexom „V“, ktorý by mal ustáť aj nízky let rýchlosťou 240km/h. V tomto teste ADAC sa „neutopil“ ani jeden súťažiaci. Je to možno aj tým, že mantavejšie značky sa už tohto rozmeru nechytajú. Napríklad aj taký Nexen - nemôžeme ho zaradiť medzi prémiové produkty, napriek tomu si vydobil slušné miesto v strednej kategórii. Novinkou tohto roka v ADAC teste je skúška SUV pneumatík. Voľba padla na najbežnejší rozmer 215/65 R16, ktorý sa popri klasickom teste na suchej a mokrej vozovke podrobil aj masakru – skúške jazdných vlastností na mokrej tráve. Asi nikoho neprekvapí, že testované pneumatiky určené skôr do mesta v tejto časte testu do jednej pohoreli. Každému triezvemu jedincovi je jasné, že bežné mestské SUV - čko nie je prioritne určené do terénu. Ako pri všetkých doterajších testoch, aj teraz nás nemci upozorňujú, že výsledky testu sú ako tak aplikovateľné z rozmeru 205/55 R16 aj na užší (195/55 R16) či širší rozmer (215/55 R16), nemusia byť ale už pravdivé pre 15 palcové, či 17 palcové pneumatiky s inými rýchlostnými indexmi. Ak ste si svoj rozmer nenašli medzi tohoročnými testovanými, pozrite sa na vlaňajší test.

Kto si pravidelne pozrie ADAC test, už vie, že výsledné hodnoty sa pohybujú od 0,5 do 5,5 pričom čím nižší je výsledok, tým lepšie je hodnotenie daného parametra. Výsledné poradie v tabuľke je zoradené podľa jednotlivých čiastkových výsledkov. Nezaškodí Vám, keď si pozriete aj jednotlivé čiastkové výsledky, aby ste získali stručný prehľad o silnejších a slabších stránkach Vášho favorita. Je ešte potrebné vedieť, že jedným z najdôležitejších kritérií je celková vyváženosť jednotlivých čiastkových výsledkov. Pneumatika, ktorej niektorý výkonnostný parameter výrazne „ulietava“ nemôže v teste dobre obstáť.

Rozmer 165/70 R14 letné pneumatiky


STUPEŇ VÍŤAZOV
V rozmere bežnom pre menšie autíčka sa na stupeň víťazov postavil Continental EcoContact 5, Michelin Energy Saver a Pirelli Cinturato P1. Pre objektívnosť nemôžeme skrátiť názvy len na Continental, Michelin a Pirelli, lebo ak by boli použité iné dezény týchto výrobcov, test by mohol dopadnúť inak. No a tu sa už zrodila prvá senzácia testu a to kvalitný výsledok pneumatiky Barum Brillantis 2 a Apollo Amazer 3G Maxx. Nejde o neznáme pneumatiky, ale zase zaradiť ich medzi prémiových hráčov tiež nejde. Napriek tomu ale ukázali, že ich cena/výkon parameter prémiovú triedu s prehľadom pobije. V terajšom krízovom čase sú veľmi silnou alternatívou pre ľudí, čo si nepotrpia na nápise na bočnej strane pneumatiky. Aj keď je pole súťažiacich značne vyrovnané, rozdiely sa ale nájdu. Napríklad Michelin, známy svojou energetickou úspornosťou sa ukázal ako najúspornejší čo sa opotrebovania týka, zatiaľ čo v úspore PHM sa najlepšie predviedol Continental. Samozrejme rozdiel v spotrebe je merateľný na decilitre na 100km, ak vôbec, ale počas životnosti pneumatiky to môže vydať jednu, dve nádrže. Čo sa hlučnosti týka, Apollo sa ukázalo byť značne hlučnejšie ako „značkoví“ konkurenti, čo by mali vziať na vedomie šoféri s citlivými ušami. Barum je síce tichší, ale opotrebuje sa trošku skôr ako víťaz testu. Toto platí aj o pneumatike Apollo.

STRED POĽA
Nie veľmi zaostáva ani zvyšná veľká skupina súťažiacich. Medzi nimi vedie Goodyear DuraGrip a Fulda EcoControl, ktorí sa do tejto skupiny dostali „vďaka“ trošku slabšiemu výkonu na mokrej vozovke. Tieto pneumatiky si z dvojice opotrebenie/výkon na mokrom povrchu vybrali radšej trvanlivosť, v protiklade napríklad s Yokohamou BlueEarth, ktorá vyčnievala z testu práve vďaka relatívne rýchlemu opotrebeniu. Spodná časť tabuľky je o rýchlejšom opotrebení, ale to nie je na škodu pokiaľ vozidlo veľa nejazdí a pneumatika skôr zostarne ako sa zjazdí.
Rozmer 205/55 R16 letné pneumatiky 


STUPEŇ VÍŤAZOV Opäť víťazstvo Continentalu. Jeho nový dezén PremiumContact 5 s prehľadom porazil Goodyear OptiGrip čo sa týka priľnavosti, čoho dôsledkom je trošku nižšia odolnosť voči opotrebeniu vzhľadom k pneumatike Goodyear. Pre tretiu cenu si dobehol Dunlop SP Sport Fast Response s podobne vyrovnaným výkonom ako jeho nasledovníci Bridgestone Turanza T001 a Semperit Speed-Life. Tu treba vyzdvihnúť Semperit, nakoľko je zaradený o triedu nižšie ako zvyšné osadenstvo stupňa víťazov, nakoľko ide o lacnejšiu značku koncernu Continental.

STRED POĽA Pneumatike Pirelli Cinturato P7 ušiel stupeň víťazov aj napriek excelentným výkonom v spotrebe a odolnosti proti opotrebeniu. Žiaľ, podpísalo sa to na ostatných parametroch. Za ňou skončila Yokohama C.drive 2, ktorá je jej presným opakom. Vysoké výkony na suchej a mokrej vozovke si kúpila relatívne rýchlym opotrebením a mierne vyššou spotrebou. Ďalšou pneumatikou je Uniroyal RainExpert, ktorý je vo všetkých parametroch horšia ako Yokohama, napriek tomu sa ale zmestila do rovnakej skupiny hodnotenia – stredná trieda. V teste uspeli aj značky ako Nexen a Kumho, ktoré získali dobré hodnoteniu napriek tomu, že v ADAC-u s obľubou trestajú najmä lacnejšie značky.

Rozmer 215/65 R16 letné SUV pneumatiky


Segment SUV narástol natoľko, že tento rok sa prvý krát objavila v teste aj pneumatika určená pre túto kategóriu. Sedem zástupcov si zajazdilo na trati a zablúdili aj na mokrú trávu, že nech je nejaký dojem aj z off road vlastností. V tejto rozporuplnej časti testu obstáli o kus lepšie „slabšie“ pneumatiky, ale tejto časti testu netreba prisudzovať veľkú váhu. Už je to až podozrivé, ale aj túto kategóriu vyhral Continental. Trošku slabšie obstála Pirelli Scorpion Verde. Goodyear EfficientGrip SUV ale zvolila inú stratégiu. V odolnosti voči opotrebeniu porazila oboch súperov zo stupienka víťazov, ale išlo to na vrub výkonnosti najmä na mokrej vozovke, preto ju ADAC zaradil o kategóriu nižšie, do stredu poľa. Spoločnosť jej tvoria Vredestein, Hankook a Bridgestone. Každá má silné a slabé stránky, ale nie sú tak vyvážené ako v prípade Continentalu a Pirelli. Na chvoste skončila Sava Intensa SUV, ktorá bola napriek odolnosti voči opotrebeniu nehodnotená lichotivo. Jej vlastnosti na mokrej vozovke tomu zodpovedali. Vo všeobecnosti badať silný nástup kórejských a indických značiek, ktoré sa rýchlo vyšvihli do strednej kategórie, ba čo viac, občas „dali na frak“ aj značkám ako Bridgestone alebo Goodyear.

Zdroj: ADAC.de
Komentár: Gumy.eu